Trądzik to przykra przypadłość, która dopada szczególnie młode osoby w okresie dojrzewania. Pomimo, iż na rynek kosmetyczny wciąż wchodzą nowe, bardziej skuteczne i nowoczesne preparaty do walki z trądzikiem, niektórzy z Was nadal mają problemy z cerą. W tym poście chcę pokrótce przedstawić kilka prawd i mitów na temat trądziku.
- Trądzik jest dziedziczny.
PRAWDA/FAŁSZ. Jeżeli oboje rodziców miało trądzik, to prawdopodobieństwo, że ich dziecko go odziedziczy wynosi ponad 50%.
- Stres wpływa na trądzik.
PRAWDA. Badania przeprowadzone na dużej grupie uczących się młodych ludzi, wykazały, że stres jest jednym z czynników zmiennie wpływającym na nasilenie zmian trądzikowych.
- Aktywność seksualna wpływa na zmiany trądzikowe.
FAŁSZ. Zarówno aktywne życie seksualne, jak i jego brak, nie wpływa na powstawanie zmian trądzikowych
- Trądzikiem można się zarazić.
FAŁSZ. Trądzik nie jest chorobą zakaźną. Nie można się nim zarazić od innej osoby, więc nie stanowi on przeciwwskazania do korzystania np. z basenów - jednakże w tym przypadku obecny w wodzie chlor może zaostrzyć zmiany skórne.
- Palenie ma wpływ na trądzik.
PRAWDA. Coraz większa liczba badań dowodzi, że palenie prowadzi do nowej jednostki chorobowej, zwanej "trądzikiem palacza". Dym papierosowy zwiększa poziom tlenku węgla w organizmie, a to z kolei stymuluje gruczoły łojowe do produkcji nadmiernych ilości łoju.
- Środowisko pracy na wpływ na zmiany trądzikowe.
PRAWDA. Praca w gorących i parnych pomieszczeniach, takich jak kuchnia lub pralnia, może zaostrzyć zmiany trądzikowe. Aby oczyścić i odświeżyć cerę z nadmiaru łoju i potu, zaleca się regularne stosowanie chusteczek do twarzy, nasączonych łagodną substancją oczyszczającą.
- Przed miesiączką może pojawić się więcej zmian trądzikowych.
PRAWDA. U ponad 60 - 70% dziewcząt można zaobserwować zaostrzenie się trądziku w okresie przedmiesiączkowym, co ma związek z podwyższonym poziomem progesteronu.
- Opalanie ma korzystny wpływ na cerę trądzikową.
FAŁSZ!!! Słońce nie leczy trądziku i dlatego też odradza się korzystanie z nadmiernej ilości słońca i solariów. Słońce wysusza zaskórniki, przykrywa je opalenizną, ale za to bardziej nasila zwężanie ujść gruczołów łojowych, a co za tym idzie, powstawanie zaskórników. Dlatego też, największe nasilenie trądziku można zaobserwować jesienią, i to nie dlatego że zabrakło słońca, ale właśnie wtedy zaczynają być widoczne niekorzystne efekty opalania, narasta ilość zaskórników, a część z nich zmienia się w zapalne czerwone grudki i ropne krostki. Solarium i słońce mogą także wzmocnić problem przebarwień pozapalnych - brązowych plamek powstałych po czerwonych grudkach i krostach.
- Ciąża ma wpływ na stan skóry trądzikowej
PRAWDA. U niektórych kobiet podczas ciąży wykwity trądzikowe zanikają, jednak po urodzeniu dziecka ponownie powracają. Są też kobiety, które skarżą się na zaostrzenie stanów zapalnych skóry podczas ciąży. Leczenie trądziku w okresie ciąży może być znacznie utrudnione za względu na ograniczenia w stosowaniu rożnych preparatów. Dzieję się tak dlatego, że niektóre substancje w nich zawarte mogą przenikać do kształtującego się łonie matki płodu.
- To co zjadamy, ma wpływ na naszą skórę.
PRAWDA. Obecnie zauważa się, że istnieje związek pomiędzy zaostrzeniem trądziku a spożywaniem pokarmów bogatokalorycznych. Dieta bogata w cukry proste, czyli słodycze, słodkie napoje itp. powoduje wyrzut insuliny. Pod jej wpływem podnosi się poziom insulinopodobnego czynnika wzrostu IGF-1, który stymuluje podziały komórek naskórka i rogowacenie skóry w obrębie ujść gruczołów łojowych. Ponadto, IGF-1 podnosi poziom hormonów męskich - androgenów. które pobudzają gruczoły łojowe do produkcji łoju. podwyższony poziom androgenów, insuliny i IGF-1 wiążą się z nasileniem trądziku. Istnieją także doniesienia, że niekorzystnie na stan naszej skóry wpływają produkty mleczne, a także ostre przyprawy.
Artykuł opracowany na podstawie "Stiefel a GSK company" - Trądzik. Mini przewodnik. Treść merytoryczna skonsultowana z dr n. med. Joanną Czuwarą.
kurcze najgorzej to jest sobie odmówić tych słodyczy...
OdpowiedzUsuńno ale coś za coś